آیا گوشی من هک شده؟!

1

هک شدن تلفن‌های همراه نه کاری غیرممکن است و نه به راحتی ممکن و این روزها با پیشرفت تکنولوژی از جنبه های مختلف امکان هک شدن تلفن های همراه وجود دارد. اما چگونه بفهمیم که گوشی ما هک شده است؟ در ادامه می‌خواهیم ۵ نشانه هک موبایل را معرفی کنیم.

با پیشرفت تکنولوژی، تقریباً هر چیزی قابل هک است و تلفن های همراه نیز از این قاعده مستثنی نیستند. هک کردن تلفن یا رایانه لوحی را می‌توان برای اهداف مختلفی انجام داد، اما به طور کلی هدف اصلی هکرها دسترسی به اطلاعات شخصی یا تخصص شما است.

مطمئناً شما، مانند بسیاری دیگر از افراد، اطلاعات مهم و حیاتی را در تلفن خود دارید، اکنون تصور کنید که یک ذینفع با هک گوشی خود به همه این اطلاعات دسترسی پیدا کند! هک موبایل می‌تواند برای اهداف دیگری مانند پیگیری شما و غیره انجام شود. اما آیا راهی وجود دارد که چگونه بفهمیم گوشی ما هک شده است؟

خوشبختانه، هنگام هک شدن تلفن یا رایانه لوحی، علائم مشکوک خاصی ظاهر می‌شود. برای شناسایی این علائم، توصیه می‌کنم تا پایان این مقاله ما را دنبال کنید، زیرا در ادامه این مقاله، می‌خواهیم ۵ مورد از نشانه‌های هک شدن تلفن همراه را ارائه دهیم.

اگر هر یک از علائم ذکر شده در این مقاله در تلفن همراه شما وجود داشته باشد، ممکن است تلفن یا رایانه لوحی شما هک شده باشد. لطفا توجه داشته باشید که وجود این علائم نمی‌تواند نشان دهنده هک شدن تلفن شما باشد و در برخی موارد، عوامل طبیعی دیگری نیز می‌توانند دلیل این علائم باشند.

۱) کند شدن بیش از اندازه گوشی

کاهش بیش از حد سرعت تلفن یا رایانه لوحی می‌تواند یکی از نشانه‌های هک شدن دستگاه شما و سرقت اطلاعات شما باشد. البته کاهش سرعت تلفن و تبلت همیشه به معنای هک شدن دستگاه نیست، زیرا با افزایش زمان ذخیره اطلاعات در حافظه آنها، همه تلفن‌ها و تبلت‌ها کند خواهند شد و این کاملا طبیعی است. کاهش سرعت تلفن می‌تواند نشانه هک شدن زمانی باشد که ناگهان و بدون دلیل اتفاق بیفتد و بسیار شدید باشد.

به عنوان مثال، تصور کنید که تا دیروز از تلفن خود به راحتی استفاده می کنید و در عملکرد آن کوچکترین تاخیر یا تأخیری مشاهده نمی شود، اما از امروز و با نصب یک برنامه جدید، عملکرد دستگاه بسیار کند شده است. در این حالت، عملکرد کند تلفن می‌تواند نشانه هک شدن باشد. بنابراین در مورد کند شدن ناگهانی تلفن و رایانه لوحی خود جدی بگیرید.

۲) ارسال و دریافت پیامک‌های خودکار و عجیب

ارسال و دریافت پیام‌های متنی عجیب و غریب نیز می‌تواند نشانه دیگری برای هک شدن تلفن همراه باشد. درباره ارسال پیامک همه چیز روشن است! اگر تلفن شما به طور خودکار به هر شماره‌ای پیامکی می‌فرستد، مطمئن باشید که این روند بسیار مشکوک است و به دلیل یک عامل مخرب ایجاد می‌شود که می‌تواند نشانه هک شدن تلفن باشد.

اما در مورد دریافت پیامک‌های عجیب و غریب، باید بگوییم که پیامک‌های عجیب و غریب به معنای پیامک‌های تبلیغاتی نیست که این روزها توسط اپراتورهای تلفن همراه به وفور ارسال می‌شود. این پیامک‌ها نمی‌توانند نشانه هک شدن تلفن باشند، اما پیامک‌های دریافتی که حاوی مطالب عجیبی هستند و توسط شماره‌های عجیبی ارسال می‌شوند و شما اصلاً متوجه آنها نمی‌شوید، می‌تواند نشانه هک شدن دستگاه باشد.

۳) نصب خودکار اپلیکیشن‌های عجیب

نصب خودکار برنامه‌ها یا برنامه‌های عجیب و غریب بر روی تلفن شما یکی از اصلی ترین نشانه‌های هک شدن تلفن همراه شما است. برنامه‌ها روی تلفن‌های همراه نباید نصب شود بدون اینکه کاربر بخواهد آنها را نصب کند و اگر این اتفاق بیفتد مطمئناً با شرایط مشکوک و عجیبی روبرو خواهید شد.

اگر با چنین مشکلی مواجه شدید ، حتماً در اینترنت اطلاعات مربوط به برنامه‌ای را که به طور خودکار بر روی تلفن شما نصب می‌شود، جستجو کنید. ما همچنین توصیه می‌کنیم که برنامه مورد نظر را از دستگاه خارج کنید تا خدای ناکرده اطلاعات به سرقت نرود. بنابراین نصب خودکار برنامه‌های عجیب و غریب را نشانه دیگری از هک تلفن همراه بدانید.

۴) باز شدن خودکار سایت های نامربوط

بسیاری از کدهای مخرب نوشته شده توسط هکرها باعث خراب شدن تلفن یا تبلت شما را به سمت وب سایت‌های عجیبی سوق می دهد! به عنوان مثال، تصور کنید که از تلفن خود استفاده می کنید و به طور خودکار مرورگر دستگاه را باز می‌کند و شما را به یک سایت خاص می‌برد مطمئن باشید در این شرایط مشکل جدی در گوشی شما وجود دارد و احتمال هک شدن آن زیاد است.

در بیشتر موارد، نصب یک برنامه مخرب این مشکلات را ایجاد می‌کند و بستر مناسبی برای هک تلفن همراه شما فراهم می‌کند. بنابراین برنامه مخرب را پیدا کنید و آن را از تلفن جدا کنید.

۵) نمایان شدن پیغام‌های پاپ آپ عجیب و خودکار

اگر تلفن شما اخیراً با پیام‌های بازشو عجیب مشکلی داشته باشد، احتمالاً یک برنامه مخرب و جاسوس افزار این مشکل را ایجاد کرده است. بنابراین، این مشکل همچنین می‌تواند نشانه دیگری از هک موبایل باشد.

برای حل این مشکل، باید برنامه مخربی را که نصب کرده اید شناسایی کرده و از دستگاه خارج کنید. مدتی پیش ارسال خودکار پیام‌های دعوت به کانال‌ها و گروه‌های تلگرامی و باز شدن خودکار این اپلیکیشن برای بسیاری از کاربران به یک معضل تبدیل شده بود و علت بروز این مشکل مربوط به نصب یک برنامه مخرب بود.

در نهایت همانطور که مشاهده کردید در این مقاله به معرفی ۵ مورد از نشانه‌‌های هک شدن تلفن همراه پرداختم. اگر با هر یک از این نشانه ها مواجه شدید با یک کارشناس برای برطرف کردن مشکل خود مراجعه نمایید.

1 نظر
  1. hossein mg می گوید

    آیا هرگونه کند شدن نشان دهنده هک شدنه؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.