سهمیه منطقه و مناطق محروم

9

 

سهمیه منطقه‌ای

این نوع سهمیه منطقه که از ۵۰ سال پیش نیز موجود بوده است موجب برقراری عدالت آموزشی تا حد زیادی شده است. در واقع سهمیه منطقه باعث شده است تا داوطلبین با رتبه بالای کشوری، باز هم شانس قبولی در رشته‌ای خوب و دانشگاهی خوب را از طریق انتخاب رشته‌هایی که در آن‌ها سهمیه مناطق اعمال شده است را از دست ندهند. وزارت کشور در تقسیم بندی کشوری به استان، شهر، بخش و زیربخش (دهستان) تقسیم شده است. در اینجا ملاک، محل تحصیل در ۳ سال اخر داوطلب است. در نظام جدید، ۲سال آخر متوسطه و پیش‌دانشگاهی را ملاک قرار می‌دهند. اما درصورتی که فرد این ۳ سال را در بیش از یک منطقه تحصیل کرده باشد، سهمیه منطقه مرفع‌تر برایش در نظر گرفته خواهد شد.

برای درک بیشتر مطلب به جدول ۱ رجوع کنید.

 

جدول۱: مثالی از نحوه انتخاب منطقه برای فردی با بیش از ۱ منطقه تحصیل
بخش سهمیه سهمیه نهایی
سال آخر تحصیلی: استان:تهران شهر:تهران بخش:مرکزی سهمیه:منطقه یک سهمیه نهایی: منطقه ۱
یک سال ماقبل آخر: استان: شمالی شهر:بوجنورد بخش:مرکزی سهمیه:منطقه دو
دو سال ماقبل آخر: استان:اردبیل شهر:اردبیل بخش:مرکزی سهمیه:منطقه دو

 

هر فردی که سهمیه ایثارگران و فرهنگیان را ندارد می‌تواند ازاین سهمیه استفاده کند. این سهمیه به صورت منطقه ۲،۱ و ۳ تقسیم‌بندی شده است.

طبق ۲ جدول مندرج در ادامه مطلب، سهمیه مناطق ۱ و ۲ به این صورت بوده و مناطقی که در این جدول وجود ندارند جز منطقه ۳ محسوب می‌شوند.

ردیف استان شهر بخش منطقه
۱ آذربایجان شرقی تبریز مرکزی ۱
۲ اصفهان اصفهان مرکزی ۱
۳ تهران تهران کن ۱
۴ تهران تهران مرکزی ۱
۵ تهران شمیرانات تجریش ۱
۶ تهران شمیرانات لواسانات ۱
۷ خراسان رضوی مشهد مرکزی ۱

 

نحوه اعمال سهیه منطقه

سهمیه مناطق به این صورت است که اگر فرض کنیم ۲۰۰۰ نفر از منطقه ۱، ۵۰۰۰ نفر از منطقه ۲ و ۳۰۰۰نفر از منطقه ۳ در آزمون کنکور شرکت کرده باشند، داوطلبین آن به ترتیب ۲۰ درصد، ۵۰ درصد و ۳۰ درصد از ظرفیت دانشگاه‌های کشور را به خود اختصاص می‌دهند.

 

برخی نکات

۱: تمام معلولین (ناشنوا، نیمه شنوا، نابینا، نیمه بینا، معلولین حرکت و جسمی) جزو سهمیه منطفه ۳ محسوب می‌شوند.

۲: افرادی که سال آخر تحصیلات خود را خارج از کشور گذرانده باشند جزو منطقه ۳ سهمیه‌بندی می‌شوند.

۳: سه سال آخر مورد محاسبه برای فارغ‌التحصیلان کاردانی آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای سال‌های اول تا سوم دبیرستان است.

۴: اگر فردی که مثلا سهمیه منطقه ۳ را دارد، اقدام به انتخاب رشته  از طریق کدرشته محل‌هایی که داوطلب، بومی آن کدرشته‌ها است، کند در محل‌هایی که مثلا منطقه ۲ محسوب می‌شوند، در واقع از سهمیه آزاد استفاده کرده و سهمیه منطقه ۳ برای وی لحاظ نخواهد شد. مگر آنکه محل‌های انتخابی در انتخاب رشته وی همان مناطق مندرج  در سهمیه و در این مثال منطقه ۳ باشد. این قانون برای سهمیه مناطق و خانواده شهدا صدق می‌کند. برای درک بهتر موضوع به مثال زیر توجه کنید.

مثال:

داوطلبی بومی استان یزد بوده و دارای سهمیه منطقه ۳ در گروه علوم ریاضی و فنی است. اگر این فرد داوطلب و متقاضی رشته مهندسی معماری در دانشگاه‌های چهارمحال بختیاری ، اصفهان و یا یزد باشد، با توجه به اینکه نوع گزینش بومی رشته مذکور ناحیه‌ای است، بومی این استان‌ها محسوب شده و در بین داوطلبان هم سهمیه خود یعنی منطقه ۳ گزینش خواهد شد.

حال اگر همین داوطلب، متقاضی رشته مهندسی معماری دانشگاه تهران یا زنجان یا زاهدان باشد، از آنجا که بومی ناحیه‌ای این استان‌ها نیست در سهمیه آزاد به رقابت با سایر داوطلبان خواهد پرداخت.

بنابر این دقت داشته باشید تا بخصوص اگر رتبه بالایی کسب کرده‌اید با انتخاب رشته مناسب کنکور، در منطقه‌ای غیر از منطقه خود، شانس قبولی را از خود نگیرید!

 سهمیه مناطق محروم

۴۰ درصد ظرفیت هر یک از کدرشته‌های دوره روزانه ۹ استان محروم  کشور شامل استان‌های ایلام، سیستان و بلوچستان، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، کردستان، کهکیلویه و بویراحمد، لرستان، کرمانشاه و هرمزگان تخصیص به دانشجویان خود استان‌های مذکور دارد.

درضمن داوطلبینی که در یکی از مناطق زلزله زده مشغول به تحصیل هستند همانند این مناطق به آن‌ها سهمیه تعلق خواهد گرفت.

سهمیه داوطلبین شهرستان ابوموسی

پذیرش افراد بومی ابوموسی در دانشگاه هرمزگان همانند سهمیه رزمندگان (سهمیه ۴۰ درصدی ظرفیت با اعمال ۷۵ درصد حدنصاب گزینش آزاد) است.

نکته: تنها افرادی شامل این سهمیه می‌شوند که تمام ۳ سال آخر را در این شهرستان مشغول به تحصیل بوده باشند.

داوطبینی که ۳ سال آخر تحصیل خود را در یکی از ۹ مناطق محروم گذرانده‌اند می‌توانند کدرشته‌های اختصاصی این شهرستان‌ها را از بخش‌های مربوط در دفترچه راهنمای انتخاب رشته انتخاب کنند. درضمن این افراد باید بپذیرند که به مدت ۲ برابر زمان تحصیلشان برای دولت خدمت کنند.

 

جهت مشاهد هر کدام از سهمیه ‌ها روی آن کلیک کنید:

سهمیه مناطق

سهمیه مناطق محروم و شهرستان ابوموسی

سهمیه ایثارگران و رزمندگان

سمیه بهیاران و آموزگاران

 

 

برای دانستن هر یک از موارد زیر کلیک کنید:

پس از کنکور چه باید کرد

راهنمای انتخاب رشته تجربی ریاضی و  انسانی

مقایسه انواع دوره‌های آموزشی (روزانه، شبانه و ….)

مقایسه انواع روش‌های پذیرش

مقایسه انواع دانشگاه‌ها

سهمیه‌ها

 

9 نظرات
 1. امیر می گوید

  سلام من منطقه ۳ هستم اگر سال دوازدهم رو به منطقه ۲ برم برای کنکور کدوم منطقه حساب میشه ؟

  1. مهم ۳سال آخر هست.اگر سال دهم و یازدهم تو منطقه ۳ بودین و فقط ۱سال رو در منطقه ۲ باشید سهمیه منطقه ۳ براتون اعمال میشه.

 2. هلیا می گوید

  سلام. من سال دهم و یازدهم را در منطقه دو خوندم اما دوازدهم را در منطقه ٣ (شهر محل تولدم) خواندم. برای کنکور ٩٨ سهمیه کدوم منطقه محسوب میشم?

  1. سلام.
   منطقه ۲

 3. محمد می گوید

  سلام خسته نباشید. من سال دهم و یازدهم رو در منطقه یک (مشهد) تحصیل کردم. اگر سال دوازدهم رو در منطقه ۲ یا حتی ۳ تحصیل کنم آیا سهمیه ای تعلق میگیرد؟
  اگر نه، چگونه باید مشمول سهمیه شوم؟

 4. hosseini می گوید

  سلام.بردسکن خراسان رضوی منطقه ی چنده؟

 5. hosseini می گوید

  کدام منطقه؟

 6. علی می گوید

  سلام من ترم اول دهم رو در منطقه یک بودم و الان میخوام برای ترم دوم یعنی خرداد دهم و کل یازدهم و دوازدهم برم منطقه۳.من برا کنکور شامل کدام منطقه میشم؟

 7. مددپور می گوید

  سلام من سال دهمم رو در مشهد خوندم ومیخوام برای سال یازدهم و دوازدهمم برم زابل آیا من از سهمیه مناطق محروم برخوردار میشم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.