ساخت تراریوم (قسمت اول)

1

تاریخچه تراریوم :

تراریوم در اصطلاح معروف است به باغ شیشه ای. فضای شیشه مانندی که در آن امکان کاشت گیاهی فراهم می شود.  تراریوم واژه ای با ریشه لاتین است. برگرفته شده از  ترکیب دو لغت Terra + rium  به معنای جایگاه + زمین. این واژه از اواخر قرن ۱۹، وارد زبان لاتین مدرن گردید.

باغ شیشه ای برای اولین بار توسط جراح و گیاهشناس انگلیسی با نام دکتر “ناتانیل بگشووارد” و در سال ۱۸۴۲ ایجاد شد. دکتر بگشووارد که به بررسی زندگی حشرات بسیار علافمند بود.  روزی شیشه ای محتوی حشره را که مدت ها قبل تهیه کرده بود را همراه با جوانه سرخسی دید و اینگونه اولین تراریوم شکل گرفت.

انواع تراریوم:

این باغ های شیشه ای بسته به نحوه نگهداریشان به دو دسته باز و بسته تقسیم بندی می شوند. در صورت گرم و خشک بودن محل نگهداری تراریوم،  از شیشه های درب دار استفاده می شود. بدین صورت رطوبت مورد نیاز برای گیاه حفظ  میشود. برعکس اگر محیط برای رشد گیاهان کافی باشد، از تزاریوم ها بدون درب آن استفاده می شود. برای همین در جهت تهیه یک تراریوم ابتدا لازم است تا گباه تراریوم مناسب برای نگهداری در محیط زندگیمان را بشناسیم.

 

معرفی یکسری گیاهان بر اساس فاکتور نور موجود در محیط زندگی:

سایه پسند:

پوتوس، بگونیا، برگ بیدی، پر سیاوش، گباه ماری (زیان مادر شوهر)، فیلودندرون،

آفتاب دوست:

کاکتوس های خار دار،حسن یوسف، کراسولا، سانسوریا،

نور غیر مستقیم:

ساکولنت ها، چمن عروس، پیله آ، بنفشه آفریقایی، فیتونیا، دانه غوره ای، کالیسیا، آگلونما، برگ عبایی، برگ قاشقی، گندمی،

 

در پست بعدی آموزش ساخت یک باغ شبشه ای رو میدیم. با این آموزش برای عید بجای سبز کردن حبوبات از کاشت انواع چمن و گیاهان زینتی و هدیه دادنشون  لذت ببرید. تا اون روز به این فکر کنید که محیطی که میخواید براش تراریوم طراحی کنید به چه صورت هست؟

گرم و خشک (دمای بالای ۲۵ درجه و غالب روز بدون عضوی در منزل)؟

یا سرد و پر رطوبت (دمای ۲۵ و یا کمتر و اکثر مواقع عضوی در منزل حضور داره)؟

 

1 نظر
  1. […] در پست قبل تا اینجا پیش رفتیم که برای داشتن یک تراریوم ماندگار و مقاوم، لازمه تا محیط زندگی گیاه و نوع گیاه با هم مطالق بوده و ما باید این رو با کمک پست قبل تشخیص بدیم. […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.