انواع دوره‌های آموزشی ( دوره روزانه، شبانه و ….)

3

دوره روزانه

قبولی در دوره روزانه به معنای بهرمندی از امکانات دولتی و ارزان قیمتی است که دولت برای این قشر فراهم کرده است. اعتبار مدرک اخذ شده در این دوره نیز بیشتر از سایر مدارک است.

در این دوره فرد بابت آموزش هیچ وجهی نپرداخته و تنها بابت خوابگاه و غذا هزینه‌ای بسیار اندک و به عبارتی عام، دانشجویی، می‌پردازد.

هزینه خوابگاه‌ها به صورت ترمی و در مواردی خاص سالیانه و بر اساس تعداد تخت‌ها و امکانات داخلی هر اتاق تعیین و پرداخت می‌شود و تمام هزینه‌های جاری ( اینترنت، آب، برق، گاز) بر عهده خوابگاه است. مبلغی نیز به عنوان ودیعه (معمولا کمتر از ۱۰۰ هزار تومان) از شما دریافت می‌شود که در صورت خسارت به خوابگاه و اموال آن، از آن کسر می‌گردد.

نکته‌ای که مهم است در این دوره شما تعهد خدمت به کشور را دارید که مدت زمان آن بسته به سهمیه منطقه لحاظ شده برای شما متفاوت است. این تعهد لزوما به معنای استخدام شما نیست بلکه زمانی است که پس از تحصیل برای ادای دین به کشور باید در دسترس باشید. بنابراین اگر شما برنامه‌ای برای بعد از تحصیل خود دارید که در آن نیاز به اصل مدرک خود دارید یا باید هزینه تحصیل خود را یکجا بپردازید، یا برنامه‌تان را مدتی عقب بیندازید و یا در آخر از شرکت در دوره روزانه صرف نظر نمایید.

 

دوره شبانه

در این دوره دولت هزینه‌ای بابت تحصیل شما نمی‌پردازد و شما موظفید برای هر ترم تحصیلی هزینه‌ای بپردازید. این مبلغ را هر دانشگاهی خود با توجه به اعتبار و اهمیت تحصیل در آن تعیین می‌کند.

البته کیفیت و زمان آموزش کاملا مانند افراد محصل در دوره روزانه است. حتی در اکثر موارد با هم بر سر یک کلاس خواهید نشست ( به غیر از برخی دانشگاه‌های خاص مانند دانشگاه صدا و سیما). در این دوره هزینه خوابگاه و غذا نیز به صورت آزاد و توسط دانشجو پرداخت می‌شود. اعتبار این دوران همانند دوره روزانه بوده و در هیچ کجای مدرک، شبانه بودن شما درج نمی‌شود. در ضمن مدرک شما از پس از تحصیل آزاد و در در اختیار خودتان خواهد بود.

 

دوره مجازی

در این دوره فرد به صورت مجازی و غیر حضوری و به صورت آنلاین آموزش می‌بیند. امتحانات به صورت حضوری و در مکانی تایید شده از سوی دانشگاه برگزار خواهد شد. و فرد بابت تحصیل در هر ترم هزینه خواهد پرداخت. این نوع آموزش مناسب افرادی است که شاغل‌ند و یا به دلیل معلولیت‌های جسمی حرکتی، رفت و آمد برایشان دشوار است. البته این دوره و سبک آموزش تنها به افرادی پیشنهاد می‌شود که تا حدودی خودآموز محور بوده و برای یادگیری کامل، نیازی به حضور فیزیکی مدرس نداشته باشند. در غثر این صورت دانشگاه و علم آموزی برای آن‌ها عذاب آور خواهد بود.

نیمه حضوری

درواقع این نوع دوره  همان پیام نور است اما به صورت سراسری. در این نوع دوره شما در تعداد روزهای محدودتری و به صورت فشرده‌تری آموزش خواهید دید. در مدرک نهایی شما نیز عنوان نیمه حضوری درج خواهد شد.

 

صرفا با سوابق تحصیلی

در این نوع دوره هیچ چیزی اعم از رتبه و تراز و درصدهای شما، هیچ یک اهمیتی نداشته و صرفا سوابق تحصیلی و معدل شما است که ارزشمند است. این نوع پذیرش در تمام دوره‌های روزانه، شبانه و … وجود دارد اما مقدار آن بسیار کم است. رشته‌هایی را که به این صورت می‌توان انتخاب کرد در دفترچه انتخاب رشته درج شده است. در مدرک شما نیز عنوان «صرفا با سوابق تحصیلی» نیز درج می‌شود. این نوع رشته‌ها بیشتر به درد افرادی می‌خورد که بیشتر به دنبال مهارت ورود به بازار کار هستند نه داشتن مدرک رشته‌ای خاص با اعتبار بالا.

 

پردیس‌ خودگردان

برخی از دانشگاه‌های دولتی مانند دانشگاه تهران، برای پاسخ‌دهی به تقاضای زیاد داوطلبینشان اقدام به ساخت دانشکده‌هایی خاص با ظرفیت پذیرش برای رشته‌هایی خواص نموده‌اند. مدرسین نیز از اساتید همان دانشگاه انتخاب می‌شوند. اما به دلیل خودکفا بودن دانشگاه و هزینه‌هایش از طریق شهریه‌های دانشجویی، بالاترین میزان شهریه در کل دانشگاه‌ها را به خود اختصاص می‌دهند.

در مدرک شما نیز عنوان خودگردان بودن درج خواهد شد. بنابر این اگر بودجه کافی برای چنین شهریه‌هایی ندارید، درست انتخاب کنید!

شهریه این دانشگاه‌هادر معروفترین آن‌ها برای رشته‌های علوم پزشکی ۱۴-۱۶ ملیون تومان و برای سایر دانشگاه‌ها ۱۲-۱۴ ملیون تومان در هر ترم دریافت می‌کنند. این دانشگاه برای کارشناسی رشته‌های انسانی حدود ۶ میلیون تومان و برای رشته‌های تجربی و فنی تا ۸ میلیون تومان شهریه ترمی دریافت می‌کنند.

 

 

در مجموع حدودا ۴۰ درصد اول داوطلبان رشته تجربی ، ۹۵ درصد اول داوطلبان رشته های ریاضی و انسانی ، ۳۰ درصد اول داوطلبان زبان و ۹۵ درصد اول داوطلبان کنکور هنر مجاز به انتخاب رشته دوره‌های روزانه و شبانه می‌شوند.

برای دانستن هر یک از موارد زیر کلیک کنید:

پس از کنکور چه باید کرد

راهنمای انتخاب رشته تجربی ریاضی و  انسانی

مقایسه انواع روش‌های پذیرش

اجزای اصلی کارنامه کنکور

مقایسه انواع دانشگاه‌ها

سهمیه‌ها

 

3 نظرات
 1. ح.سلیمانی می گوید

  با سلام
  در توضیح دوره های پذیرش صرفا براساس سوابق تحصیلی نوشته اید که این عبارت در مدارک تحصیلی درج می شود؛ در صورتیکه در دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون سراسری بهصراحت قید شده است که عبارت صرفا با سوابق تحصیلی در مدارک دانشگاهی درج نخواهد شد…
  لطفا اطلاعات غلط به دانشجویان ندهید ….

  1. اطلاعات درج شده در وبلاگ بر اساس آخرین اطلاعات موجود و آخرین دفترچه راهنما هست. اختمال تغییر بسیاری مسایل برای سال های آتی همیشه وجود دارد.
   اما متشکریم از نظر و اصلاحیه شما.

 2. Negin می گوید

  سلام ، رشته داروسازی دوره شبانه داره؟؟؟اگه داره شهریش ترمی چقده؟؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.