برترین رده‌بندی دانشگاه‌های جهان

1

 

برترین رده‌بندی دانشگاه‌های جهان، که اغلب به عنوان رتبه‌بندی شانگهای شناخته می‌شود، یک نظام رتبه‌بندی دانشگاه‌ها در سطح جهان است.

کنید برترین رده‌بندی دانشگاه‌های جهان

ایده اولیه رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی جهان توسط دانشگاه شانگهای جیاتانگ چین در سال ۱۹۹۸ پایه‌گذاری شد. فلسفه این ایده در پاسخ به دغدغه رئیس جمهور وقت چین بود که تأکید داشت تعدادی از دانشگاه‌های چین می بایست در سطح بین‌المللی فعال باشند و در ردیف دانشگاه‌های برتر جهان قرار بگیرند، بنابراین در جهت رسیدن به این هدف،چینی ها تصمیم گرفتند ابتدا مدلی برای رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان طراحی کنند و سپس با بهره‌گیری از نتایج آن، در جهت بهبود شرایط دانشگاه های خود قدم بردارند.

هدف از ایجاد نظام رتبه‌بندی شانگهای

 • نخست جایگاه دانشگاه‌های چین در مقایسه با سایر دانشگاه‌های جهان مشخص شود.
 • دوم نقاط قوت و ضعف دانشگاه‌های چین براساس نتایج حاصل شناسایی شود.
 • در نهایت برای بهبود وضعیت و ارتقاء جایگاه دانشگاه‌های چین در رتبه‌بندی جهانی اقدام‌های لازم تهیه و تدوین گردد.

در واقع هدف این رتبه‌بندی اندازه‌گیری فاصله و شکاف دانشگاه‌های چین و دانشگاه‌های برتر دنیا و هم‌چنین برنامه‌ریزی در جهت کاهش فاصله و بهبود کیفیت دانشگاه‌های چینی و ارتقاء جایگاه آن‌ها در سطح بین‌المللی بود.

سرانجام نتایج رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان توسط نظام رتبه‌بندی دانشگاه شانگهای که به رتبه‌بندی علمی دانشگاه‌های جهان شهرت یافت، برای اولین بار در سال ۲۰۰۳، در سطح بین‌المللی منتشر گردید و از آن سال به بعد به‌طور سالانه به روز می‌شود.

به‌طور کلی دانشگاه‌های که دارای جایزه نوبل، پژوهشگران دارای استناد بالا یا مقاله‌های منتشر شده در مجله های nature و science هستند در این رتبه‌بندی مورد بررسی قرار می‌گیرند.

علاوه بر این دانشگاه‌هایی که دارای تعداد زیادی مقاله‌های نمایه شده در نمایه گسترده استنادی علوم و نمایه استنادی علوم اجتماعی هستند نیز توسط این نظام رتبه‌بندی، مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.

بنابراین از بین دانشگاه فعال جهان حدود ۱۰۰۰ دانشگاه در این رتبه‌بندی بررسی می‌شوند و در انتها در جدول رتبه‌بندی لیست ۵۰۰ دانشگاه برتر دنیا منتشر می‌شود.

که در این مطلب به ذکر ۱۰ مورد از دانشگاه‌ها بسنده می کنیم:

 1. دانشگاه هاروارد
 2. دانشگاه استنفورد
 3. دانشگاه کالیفرنیا
 4. دانشگاه کمبریج
 5. مؤسسه فناوری ماساچوست
 6. دانشگاه پرینستون
 7. دانشگاه آکسفورد
 8. مؤسسه فناوری کالیفرنیا
 9. دانشگاه کلمبیا
 10. دانشگاه شیکاگو

 

1 نظر
 1. بهنام می گوید

  میشه رتبه بندی دانشگاه های ایران رو هم بزارید؟
  با تشکر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.