آزمون اسپیکینگ آیلتس چگونه برگزار می‌شود؟

1

  اسپیکینگ یکی از مهارت‌های چهارگانه‌ی آزمون آیلتس است، که در این مطلب به توضیح مراحل آن می‌پردازیم. اگر شما جزو آن دسته از زبان آموزهایی هستید که قصد شرکت در این آزمون را دارید، اما درست نمی‌دانید چه انتظاری از این بخش باید داشته باشید، این  مطلب می‌تواند برای شما بسیار مفید باشد.

  مهارت اسپیکینگ به سه بخش تقسیم می‌شود و ممکن است کل آزمون بین ۱۰ الی ۱۵ دقیقه طول بکشد. در این بازه‌ی زمانی، ۴ معیار وجود دارد که ممتحن نمره‌ی شما را بر اساس آن‌ها تعبین می‌کند. این ۴ معیار عبارت‌اند از: روان و سلیس بودن (fluency and coherence )، واژگان ( lexical rescource )، دامنه‌ی گرامری و درستی (grammatical rage and accuracy  ) و تلفظ (pronunciation).

در ادامه به توضیح مختصری درباره‌ی هر یک از این بخش‌ها می‌پردازیم.

 بخش اول

  این بخش که ساده‌ترین بخش اسپیکینگ است، بین ۴ الی ۵ دقیقه طول کشیده و در آن ممتحن سوال‌های کلی را در مورد شما، خانواده‌تان‌، تحصیل و شغلتان از شما می‌پرسد. سوال‌ها ساده هستند و به شما کمک می‌کنند تا استرس‌تان کم شود و آرام و ریلکس صحبت کنید. این بخش فرصت مناسبی است تا دایره لغات خود را نشان دهید.

بخش دوم

 این بخش کمی متفاوت بوده و بین ۲ الی ۳ دقیقه طول خواهد کشید. در این بخش یک ورق کاغذ به همراه قلم به شما داده می‌شود. سپس ممتحن به شما کارت مخصوصی می‌دهد که در آن یکسری سوال‌ها مطرح شده است. شما یک دقیقه زمان دارید تا به موضوع  فکر کرده و نکات لازم را یادداشت برداری کنید. سپس ممتحن اعلام می‌کند که وقت شما تمام شده است و شما یک دقیقه فرصت دارید تا درباره‌ی آن موضوع صحبت کنید. این بخش شما می‌توانید اطلاعات گرامری خود را به خوبی نشان بدهید.

بخش سوم

و اما سخت‌ترین و آخرین بخش از آزمون اسپیکینگ!

این بخش بین ۴ الی ۵ دقیقه طول کشیده و در آن ممتحن سوالاتی در ارتباط با پاسخ شما در بخش دوم پرسیده و اینگونه شما را به چالش می‌کشد. برای مثال اگر در بخش دوم درباره‌ی تعطیلات سوال شود، در بخش سوم از شما خواسته می‌شود تا در باره‌ی صنعت توریسم و فواید آن صحبت کنید. همانند بخش دوم ممتحن روی اطلاعات گرامری شما متمرکز شده و به کنترل شما روی زبان انگلیسی تمرکز می‌کند.

1 نظر
  1. شهلا محمدی می گوید

    مطلب بسیار مفیدی بود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.