وبلاگ سازمان بین المللی دانشگاهیان

گرایش مهندسی داروسازی (مجموعه بیوتکنولوژی و داروسازی)

گرایش داروسازی مهندسی شیمی یا همان مهندسی داروسازی، با هدف به کار گیری علوم و فنون جدید مهندسی در طراحی دستگاهها, خطوط فرآیند و تولید مواد دارویی برنامه ریزی ایجاد گردیده است. این گرایش جنبه های تئوری و عملی طراحی را که شامل طراحی واحدهای فرآیند، طراحی خطوط مختلف آماده سازی، فرآوری، کنترل و بسته بندی مواد دارویی و همچنین طراحی کارخانجات تولیدی صنایع داروسازی می باشد را مورد توجه قرار می دهد.

این دوره آموزشی-پژوهشی با اهداف زیر تشکیل می گردد: آموزش مهندسین شیمی به منظور توسعه، راهبری، بهره برداری و طراحی فرآیند های صنعت داروسازی و صنایع جانبی آن برای تولید مواد دارویی (Bulk Drugs)، الگوهای استفاده از مواد موثره در تولید دارو (Dosage forms) تولید مواد شیمیایی خیلی خالص دارویی (Fine chemicals) و فرآیندهای بیوتکنولوژیکی کاربردی در صنایع داروسازی می باشد.

 صنعت داروسازی کشور، به عنوان یکی از صنایع بزرگ و حیاتی، در مقایسه با دیگر صنایعی که محصولات پیچیده ای تولید می نمایند در حال حاضر از شالوده مهندسی ضعیف تری برخوردار است که این وضعیت درخیلی از کشورهای جهان، حتی در کشورهای پیشرفته نیز مشاهده می گردد. این وضعیت ساده و سنتی به خاطر وجود ارزش افزوده بالا در تولیدات این صنعت دیگر قابل قبول نبوده بلکه وجود پارامترهایی نظیر ایمنی، کیفیت بالا، خلوص، هزینه های بالای راهبری و محافظت های زیست محیطی، لزوم توجه علمی به صنعت و عنایت مضاعف به تحقیقات را بطور آشکار طلب می نماید.

امروزه صنایع داروسازی به دلیل نیاز روز افزون و بی سابقه جامعه به محصولات دارویی، فشار فوق العاده زیادی را در مجموعه خود احساس می کنند. از طرفی دیگر اعمال استانداردهای جدید و سخت توسط دولت ها، باعث شده است که تکنولوژی های موجود جوابگوی آن استانداردها و نیازها نباشد و این در حالیست که صنعت تولید مواد شیمیایی خیلی خالص دارویی و الگوهای استفاده از مواد موثره در تولید مواد اولیه دارویی و دارو از نبودن یک پایه مهندسی قوی رنج می برند. در حقیقت مقررات جدید در صنعت داروسازی طوری وضع شده اند که فرآیندهای ساخت در ثبت داروهای جدید تضمینی نبوده و نیاز به بازبینی و اصلاح پیوسته روش ساخت دارند، لذا جهت تحقق این امر گزینه دیگری غیر از تربیت نیروهای متخصص و ماهر در این زمینه وجود ندارد.

مهندسی داروسازی

چندین دهه است که رشته مهندسی شیمی از چارچوب کاملاْ سنتی خود پا فراتر گذاشته و به فرم دانش های به هم پیوسته متشکل از پدیده های انتقال، ترمودینامیک، شیمی، سینتیک و … در آمده است . در سالهای اخیر این علوم آنچنان توسعه یافته اند که ابزارهای قوی علمی بوجود آمده از ماحصل پیشرفت های وسیع علمی این امکان را به بشریت داده است که دانش به دست آمده در یک زمینه از علوم طبیعی به راحتی در زمینه های دیگر قابل استفاده باشد. چنین انگیزه ای در مهندسی شیمی باعث گسترش اندیشه ها و زمینه های کاملاً نو و جدیدی گردیده است که از جمله آنها می توان به مهندسی داروسازی که در ارتباط تنگاتنگ با علوم زیستی است اشاره نمود.

یک برنامه جامع داروسازی می تواند شکوفایی بخش های قدیمی صنعت داروسازی در تولید انبوه و الگوهای مصرف مواد موثره دارویی را به ارمغان آورد. با گشایش این رشته تحصیلی در دانشگاه، در کوتاه مدت، بنیه علمی صنعت داروسازی تقویت شده و فارغ التحصیلان قادر خواهند بود نیازهای تحقیقاتی این صنعت را در بخش مهندسی شناسایی و راهکارهای مناسب عرضه نمایند. از نقطه نظر آموزشی این امیدواری وجود دارد که دانشجویان با استعداد جذب این دوره شده تا با فراگیری روش های علمی و عملی به یاری صنعت بشتابند.

مهندسی داروسازی

دروس ، ضرایب امتحانی، مجموعه و زیر مجموعه ها

 چارت گرایش داروسازی مهندسی شیمی

این گرایش همانند سایر گرایش ها ۳۲ واحد دارد که از این ۳۲ واحد، ۲ واحد مربوط به سمینار و ۶ واحد مربوط به پایان نامه است. ۲۴ واحد باقی مانده شامل دروس زیر است که می توان به طور انتخابی مطابق با چارت پیشنهادی دانشگاه انتخاب کرد.

دروس اجباری: سینتيك و طراحي راكتور پيشرفته، طراحي فرآيندهاي صنايع دارويي، رياضيات مهندسي پيشرفته، پديده هاي انتقال در صنايع داروسازي، و تكنولوژي پودر.

دروس اختیاری: اصول استخراج و خالص سازي مواد موثر دارويي، استریلیزاسیون، مدل سازی و شیبه سازی در صنایع داروسازی، آزمایشگاه تکمیلی فرایند های داروسازی، کنترل فرایند و اتوماسیون در صنایع دارویی، طراحي آزمايش ها و آمار كاربردي، بزرگنمايي دستگاه ها، فرايند اختلاط، سيستم هاي نوين داروسازي. فراوری شیمیایی داروها و مواد خالص دارویی، فراوری دارویی الگوی دزهای دارویی، سیستم های کنترل انتقال دارو

 دروس جبرانی: فارماسیوتیکس

 

 دکتری گرایش داروسازی مهندسی شیمی

از نظر ادامه تحصیل در مقطع دکتری داخل کشور نیز فعلاً پذیرش ندارد. اما به دلیل جایگاه بالای این رشته در سایر نقاط جهان از نظر شرایط اپلای (ادامه تحصیل در خارج از کشور) جایگاه خیلی خوبی دارد.

 

ظرفیت پذیرش گرایش داروسازی مهندسی شیمی

گرایش داروسازی در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی شیمی پذیرش بسیار محدودی دارد. در حال حاضر تنها دانشگاه دارای گرایش داروسازی در مقطع ارشد دانشگاه تهران است که مجموع پذیرش های روزانه و شبانه و روزانه شهریه پرداز (پردیس البرز)  آن کمتر از ۱۰ نفر است.

 

خوشبختانه این رشته تنها در دانشگاه تهران از مقطع ارشد یه صورت روزانه، شبانه و روزانه ی شهریه پرداز (پردیس البرز) پذیرش داشته و در مقطع دکترا در ایران پذیرشی وجود ندارد، خبر بد اینکه به زودی این رشته به دلایلی از دانشگاه تهران هم حذف خواهد شد.

به همین جهت دوستانی که این مطلب را میخونن توصیه میکنم هرگز و به هیچ عنوان فرار نکنین، خجالت نمیکشین؟ بمانید و این مملکت را بسازید، انقلابی بیندیشید و انقلابی عمل کنید با اینکه درامد سالانه این رشته در خارج از ایران ۱۲۰ هزار دلار در سال ۲۰۱۵ بود و قطعا فرصت های بیشتری خواهید داشت ولی با این وجود همه چی که پول نیست هدف های ارزشمند تر یهم هست بمانید و با همت راسخ بسازید انچه را که برای ان و بهتر شدنش تلاش کرده اید.

 

The U.S. Bureau of Labor Statistics reported in 2015 that chemical engineers across all industries made a mean annual wage of $۱۰۳,۹۶۰ (www.bls.gov). Those working in pharmaceutical and medicine manufacturing earned a mean annual wage of $۱۲۰,۹۴۰٫

 

خطرپذیرى می تواند جامعه را موفق کند. شما جوانها باید آماده باشید؛ ترس از اینکه شاید نشود، این خیلى چیز بدى است. گاهى اوقات تصورات انسان، یک آینده اى را براى انسان تصویر می کند که بکلى او را مأیوس می کند؛ این به نظر من، یکى از ایرادهاست.

مقام معظم رهبري (مد ظله العالي)

 

 دانشگاه تهران

دانشکده فنی مهندسی دانشگاه تهران

دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه تهران

حامد اقازاده

مهندسی داروسازی دانشگاه تهران

3 comments

  • سلام من کنکوری ۹۷بودم من مهندسی شیمی دانشگاه ازاد تهران جنوب قبول شدم یه سوال دارم میشه بگید مهندسی شیمی بهتره یا مهندسی پزشکی
    الان مهندسی شیمی خوبه
    ممنون

    • ابتذا به علاقمندی خودتون توجه کنید. هر دوی این رشته ها جایگته شغلی و پیشرفت دارند اما باید ببینید شما کار با مواد شیمیایی و دروس شیمی رو بیشتر دوست دارید یا کار با ابزار و ربات و کارهای فنی و محاسبات رو. مطالب انتخاب رشته هم در همین وبلاگ میتونه اطلاعات خوبی بهتون بده.

  • سلام حامد جان خوبی شناختی منم مجید همکلاسیت میگم حامد اگه علاقه داشتی بیا بریم خارج از کشور تحصیل کنیم